A Kémia Intézet és a Szegedi Tisza-parti Általános Iskola közötti együttműködés keretében munkatársaink változatos programok során erősítették a tanulók környezettudatos szemléletének fejlődését, a természettudományos tantárgyak tanulása iránti motivációját és a kémia tantárgy szeretetét.
Ebben a tanévben az SZTE Kémia Intézet által felajánlott együttműködés kereteiben többféle színtéren erősíthettük a Szegedi Tisza-parti Általános Iskola tanítványaink környezettudatos gondolkodását, szemléletének fejlődését, a természettudományos tantárgyak tanulása iránti motivációt, a kémia tantárgy megszerettetését.
2023. novemberében az Európai Hulladékcsökkentési Hét keretein belül Dr. Sápi András, a SZTE Kémia Intézet Alkalmazott és Környezeti Kémiai Tanszék munkatársa több mint 100 alsós és 5. évfolyamos diáknak tartott előadást az iskolában. Témája természetesen a hulladékok, a hulladékgyűjtés, a hulladékcsökkentés volt. A gyerekek számára érdekes, innovatív előadás maximálisan összhangban volt az iskola szemléletével.
Később, a ,,Tudománnyal a fenntartható környezetért” versenyre hívtuk meg a Tisza-parti Iskola diákjait, melynek célja az volt, hogy a tanulók előre megadott témák közül dolgozzanak fel egy általuk kiválasztottat és azt 5-8 percben adják elő. A versenyben a fókusz az aktuális környezeti problémákra és azok megoldására irányult. Fontos volt, hogy a prezentációk ne csak feldolgozott irodalmat, hanem jövőbe mutató ötletet is tartalmazzanak. Az iskolából Szepes Zinka, 7.b osztályos tanuló vett részt a megmérettetésen. Témája ,,Teflonszármazékok és mikroműanyagok vizeinkben” volt, melynek előadásával II. helyen végzett. Külön élmény volt a tanulók számára, hogy a SZTE tanáraiból álló három tagú zsűri előtt kellett prezentálniuk munkájukat, majd az előadás után kérdéseket tettek fel nekik, amelyre legjobb tudásuk szerint válaszolniuk kellett. A Tisza-parti Általános Iskola mellett a kecskeméti Katona József Gimnázium és a jászberényi Lehel vezér Gimnázium kapott meghívást a versenyre.
Az év végéhez közeledve a 7. évfolyamos diákok a Kémiai Intézet laboratóriumában „kihelyezett” kémia órán vehettek részt Dr. Musza Katalin tudományos főmunkatárs és harmadéves biológia-kémia szakos hallgatók segítségével.
Nagy élményt jelentett a tanulók számára belépni a kémia kísérletek szentélyébe, egy modern jól felszertelt laboratóriumba, ahol a tanulói kísérletekhez szükséges eszközöket, anyagokat már előkészítették a munkához. Dr. Musza Katalin irányításával páros munkában dolgozhattak a tanulók, miközben megfigyeléseket, következtetéseket fogalmazhattak meg. Látványos, izgalmas kísérletekkel varázsolták el a diákokat, mint például a fekete kígyó vagy az elefántfogkrém kísérlet, megismerhették az eldobható pelenka folyadékmegkötő képességének kémiai hátterét, indikátorokkal képet festhettek, savas és lúgos oldatok színváltozását vizsgálhatták indikátorok segítségével.
A nap zárásaként megtekintették Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas magyar tudós és később Karikó Katalin professzorasszony kutató szobáját, ahol a Nobel-díjasok munkásságáról kaptak információkat a diákok. Reméljük a természettudományokat népszerűsítő együttműködés más iskolákkal is folytatódik a következő tanévben.