Papp Dóra és Czakó Gábor (MTA-SZTE Lendület Elméleti Reakciódinamika Kutatócsoport, Fizikai Kémiai és Anyagtudományi Tanszék) nemzetközi együttműködés keretében egy dinamikai izotópeffektust azonosított a F− + CH3I/CD3I reakciók tanulmányozása során. Az elméleti-kísérleti munka rávilágított, hogy az új megfigyelés mögött egy érdekes kvantumjelenség áll, ami alagúthatás révén segíti a Walden-inverziót a H atomok esernyőmozgásán keresztül. Az eredményeket a rangos Nature Communications folyóirat közölte. A publikáció elérhető a következő linken: https://www.nature.com/articles/s41467-025-57086-0
A Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége (KSZGYSZ) a 2024-es évben az Egyéni Kategóriában a Környezetvédelméért Díjat Dr. Sápi Andrásnak ítélte oda. A KSZGYSZ 2001 óta évente elismeri a legkiemelkedőbb környezetvédelmi kezdeményezéseket, hogy fókuszba kerüljenek a fenntartható fejlődés legjobb gyakorlatai, inspirálva az ipar, a tudomány és az oktatás szereplőit. A díj egyfajta iránymutató is a jövő zöldgazdaságának formálásában.
A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Akadémiai Ifjúsági Díját nyerte el intézetünk két fiatal, kiváló kutatója, Samu Gergely Ferenc és Szabados Márton. Mindketten a Molekuláris és Analitikai Kémiai Tanszék munkatársai.
A Stalzner Dominik, Nagy Benvenútó Dániel és Schwartz Balázs alkotta csapat 5. helyezést ért el a STEP projektversenyen.
A Nemzeti Kutatási és Kiválósági Program különböző pályázati kategóráiban a Kémiai Intézet 5 munkatársa, illetve együttműködő kollégáik nyertek el pályázati támogatást 2024. decemberében.
Az adventi időszak minden napjára készítettünk egy videót egy látványos kémiai kísérletről. Ezt ajánljuk mindenkinek szeretettel.
„2050-re több műanyag lesz a tengerekben, mint hal” – a vizeinkben lévő műanyagszennyezésről már sokat hallottunk, sajnos a talajban is rossz a helyzet. A globálisan növekvő műanyagszennyezés egyre nagyobb aggodalmat okoz számos területen, így a mezőgazdasági termelékenységre és az élelmiszerbiztonságra vonatkozóan is. A látható szennyeződésnél nagyobb veszélyt jelentenek az egészen apró mikro- és nanoműanyag részecskék. Előbbit kimutatták már a Himalája hegycsúcsán és várandós nők placentájában, utóbbiról azonban eddig alig voltak adatok. A Szegedi Tudományegyetem innovatív interdiszciplináris kutatása jelentős változást és eredményeket ígér a nanoműanyagok detektálása, hatása, nyomon követése és kivonása tekintetében.
Kiemelkedő tevékenysége elismeréseként Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült: Dr. Jancsó Attila a Molekuláris és Analitikai Kémiai Tanszék docense.
Czakó Gábor elnyerte a Lendület Program pályázatát a haladó kategóriában, így a Fizikai Kémiai és Anyagtudományi Tanszék Elméleti Reakciódinamika Kutatócsoportja tovább folytathatja „lendületes” kutatásait.
Szent-Györgyi Albert nyomdokain jártak a róla elnevezett verseny iránt érdeklődő diákok, akiknek az SZTE Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatósága különleges programokat szervezett. A programban 2024. május 23-án két határon túli, vajdasági középiskola diákjai tapasztalhatták meg, milyen a kutatók élete. A zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és a Zentai Gimnázium tanulói számára életre szóló élményt adott a szegedi látogatás.