2025. április 3., csütörtök

Torma_Bianka

Bemutatkoznak a 2023-as év SZTE Innovációs Díjas kutatói – interjú Torma Biankával

A Szegedi Tudományegyetem minden évben meghirdeti az Innovációs Díj pályázatot, amellyel azokat a kutatókat és hallgatókat jutalmazza, akik olyan tudományos eredményt, innovatív megoldást dolgoznak ki, amelyek szellemi alkotásnak minősülnek és üzleti szempontból hasznosíthatók.

Az Innovációs Díjat 2023-ban 4 kategóriában osztotta ki a szakmai zsűri. Értékelték a leginnovatívabb kutatómunkát a TDK és a PHD területén, valamint a műszaki tudományok és a természettudományok és élettudományok területén.

A Leginnovatívabb TDK munka Torma Biankáé lett, melynek címe „Nemesfém-alapú optikai szenzor szelektivitásának hangolása”.

Torma Bianka elsőéves vegyész mesterszakos hallgató. Az SZTE TTIK Fizikai Kémiai és Anyagtudományi Tanszéken az MTA-SZTE Lendület Nemesfém Nanoszerkezetek Kutatócsoportban dolgozik. Pályázata kapcsán elmondta: a triptofán a szervezet normál működéséhez szükséges esszcenciális aminosav, ám ha a lebontó folyamata nem megfelelően megy végbe és köztitermékek halmozódnak fel, ezek különböző neurodegeneratív betegségeket válthatnak ki, mint amilyen az Alzheimer vagy Huntington kór.

 _002_3277

- Jelenlegi kutatómunkámban, egy arany és ezüst tartalmú nanoszerkezetetű szenzort hoztunk létre, amellyel a köztitermékek egyike szelektíven kimutatható. Emellett bebizonyosodott, hogy a szelektivitás fémek ötvözésével hangolható, így a jövőben akár különböző tesztkészletek is kialakíthatók a neurodegeneratív betegségek korai felismerésére – fogalmazott a mesterszakos hallgató.

_003_3279

Nézze meg Torma Biankával készült interjúnkat, amelyben érdekes részleteket oszt meg a kutatásáról:


SZTEinfo: Bobkó Anna

Fotó: Zentai Péter





Kövess minket




Friss Hírek

NatCommun_kep_szeles

Papp Dóra és Czakó Gábor (MTA-SZTE Lendület Elméleti Reakciódinamika Kutatócsoport, Fizikai Kémiai és Anyagtudományi Tanszék) nemzetközi együttműködés keretében egy dinamikai izotópeffektust azonosított a F + CH3I/CD3I reakciók tanulmányozása során. Az elméleti-kísérleti munka rávilágított, hogy az új megfigyelés mögött egy érdekes kvantumjelenség áll, ami alagúthatás révén segíti a Walden-inverziót a H atomok esernyőmozgásán keresztül. Az eredményeket a rangos Nature Communications folyóirat közölte. A publikáció elérhető a következő linken: https://www.nature.com/articles/s41467-025-57086-0

Kornyezetvedelemert_dij_2024_Sapi2

A Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége (KSZGYSZ) a 2024-es évben az Egyéni Kategóriában a Környezetvédelméért Díjat Dr. Sápi Andrásnak ítélte oda. A KSZGYSZ 2001 óta évente elismeri a legkiemelkedőbb környezetvédelmi kezdeményezéseket, hogy fókuszba kerüljenek a fenntartható fejlődés legjobb gyakorlatai, inspirálva az ipar, a tudomány és az oktatás szereplőit. A díj egyfajta iránymutató is a jövő zöldgazdaságának formálásában.